Zielone dachy - Co to jest ile kosztuje

Zielone dachy - co to jest i ile kosztuje?

Przyjemne dla oka i zdrowia, zielone dachy to nie tylko sposób na wyróżnienie budynku, lecz także świetna metoda na złagodzenie dusznego miejskiego klimatu. Zielone dachy działają również na zasadzie dodatkowej izolacji dachu, zarówno termicznej jak i chroniącej pokrycie dachu przed różnego czynnikami zewnętrznymi (wichury, ptactwo czy zmiany spowodowane promieniami UV). Co to jest zielony dach, jaka jest jego konstrukcja, jak kształtują się ceny zielonych dachów? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zielone dachy – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, jest to specjalne, wielowarstwowe pokrycie dachowe, na którego wierzchu jest umiejscowione podłoże gruntowe, idealne do sadzenia roślin. Rozwiązanie jest od wieków stosowane w krajach Skandynawskich, gdzie dachy budynków pokrywano darnią, a ziemia i rośliny zapewniały skuteczną izolację. W Polsce najsłynniejsze zielone dachy stworzono na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Ma on imponującą powierzchnię 1ha. Należy jednak pamiętać, że zielone dachy można zastosować tam, gdzie spadek wynosi od 2 do maksymalnie 30%. Dlatego też upiększa się w ten sposób z reguły wieżowce, domy jedno czy wielorodzinne oraz biura. Dzięki temu możemy zapobiec tworzeniu się zjawiska „wyspy ciepła”, które powstaje często w nowoczesnych miastach. Umieszczona na powierzchniach dachów roślinność odparowuje bowiem nagromadzoną wodę oraz odbija promienie słoneczne, wytwarzając swego rodzaju „poduszkę powietrzną” o wyższej wilgotności i niższej temperaturze, tworząc łagodny klimat, przyjemny dla człowieka. Zielone dachy pozwalają również niewielkim kosztem poprawić jakość powietrza w mieście (szczególnie w miejscowościach narażonych na smog).

Ceny zielonych dachów

Skoro mowa o kosztach, zielony dach nie jest rozwiązaniem tanim na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak brać pod uwagę długoterminowe oszczędności, jawi się jako rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne. Jego funkcje dodatkowe, jak np. odzyskiwanie wody, z pewnością przypadną do gustu wszystkim, którzy cenią sobie ekologię oraz ekonomię. Warto pamiętać, że dach jest inwestycją na lata, zaś korzyści uzyskiwane dzięki zielonym dachom są długofalowe!

Zielone dachy – czy warto w nie inwestować? 

Konstrukcja zielonych dachów

Idąc od góry, mamy do czynienia z co najmniej 6 warstwami:

  • warstwa roślinna – umożliwia prawidłowy rozwój wszelkiego typu roślinom
  • warstwa filtrująca – zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniami
  • warstwa drenażu – zbiera i odprowadza wodę
  • warstwa zabezpieczająca – ochrania niższe płaszczyzny przed rozwojem korzeni
  • warstwa termoizolacyjna - zapewnia izolację cieplną, dodatkowo odprowadzając resztki wody
  • warstwa hydroizolacyjna – zabezpiecza strop przed przeniknięciem do niego wilgoci

Czasem pomiędzy warstwą zabezpieczającą, a termoizolacyjną stosuje się również warstwę rozdzielającą.

Zielone dachy – technologia i konstrukcja

Podsumowanie

Zielone dachy stanowią rozwiązanie, które wciąż zdobywa popularność na polskim rynku. Ten rodzaj pokrycia wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze specyfiki konstrukcji. Jednak opłacalność takiej inwestycji ma swoje uzasadnienie, zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.