Zielone dachy - Technologia i konstrukcja

Zielone dachy - technologia i konstrukcja

Zielone moduły otwierają zupełnie nowe możliwości zagospodarowania niedocenionej dotąd przestrzeni znajdującej się na dachach budynków. Ich konstrukcja nakazuje, aby dach miał spadek od 2 do 30%, dlatego też zielone dachy wykorzystywane są najczęściej w przypadku wieżowców, domów jedno oraz wielorodzinnych. Jak stworzyć zielony dach? Jak wygląda jego konstrukcja? O tym, jak i innych aspektach tego ekologicznego rozwiązania dowiecie się z poniższego artykułu.

Technologia zielonych dachów

Technologia zielonych dachów ma swoją długą tradycję, wywodzącą się z terenów Skandynawii, gdzie już kilkaset lat temu dachy budynków pokrywano darnią, a ziemia i rośliny zapewniały skuteczną izolację. Rozwiązanie takie nie tylko gwarantuje dobrą izolacyjność, ale również chroni przed skrajnymi różnicami temperatur (przegrzanie latem, a oziębienie zimą), pożarami, jak i wzmacnia odporność dachu na działanie wiatru czy uszkodzenia mechaniczne. Wszystko dzięki starannie zaprojektowanej konstrukcji, składającej się z kilku warstw, gdzie każda warstwa ma swoją istotną rolę.

Zielone dachy – co to jest i ile kosztuje?

Jak wygląda konstrukcja zielonych dachów?

Patrząc od najwyższej warstwy, konstrukcja zielonych dachów prezentuje się zwykle następująco:

  • warstwa wegetacyjna - podłoża (substraty) stanowią warstwę, w której sadzone są rośliny. Dzięki odpowiedniemu składowi podłoża powinny zapewniać stabilność strukturalną.
  • warstwa filtracyjna – głównie geotekstylia w postaci włóknin, które powinny być przenikalne dla korzeni roślin, odporne biologicznie oraz dobrze znoszące różne warunki pogodowe.
  • warstwa drenująca – wykonana głównie z keramzytu, żwiru czy ceglanego gruzu w celu odprowadzenia wody w trakcie wzmożonych opadów, jak i jej magazynowania w czasie suszy. Warstwa ta  stanowi również dodatkową ochronę niższych płaszczyzn.
  • warstwa ochronna – chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • warstwa chroniąca pokrycie dachowe przed przerastaniem korzeni roślin
  • warstwa izolacji termicznej - zapewnia odpowiednią izolację cieplną, dodatkowo odprowadzając resztki wody.

Zielone dachy – czy warto w nie inwestować?

Dachy intensywne i ekstensywne – różne rodzaje zazielenienia

W zależności od nakładu pracy, wielkości przenoszonych obciążeń oraz zaopatrzenia w wodę i substancje odżywcze, wyróżnia się dachy intensywne oraz ekstensywne. Intensywne wymagają częstszej pielęgnacji. Również układ warstw musi być starannie dobrany pod względem odprowadzania nadmiaru wody, jej gromadzenia oraz ochrony izolacji przeciwwodnej przed porastaniem korzeni. W dachach o intensywnym zazielenieniu możliwe jest wykorzystanie niemal wszystkich rodzajów roślin: od bylin, poprzez krzewy, trawniki, a nawet sporadycznie drzewa. W przypadku dachów ekstensywnych skupiamy się na sadzeniu roślin o najniższych wymaganiach wegetacyjnych, które same będą potrafiły się utrzymać i rozwijać. W Polsce będą to więc mchy, rozchodniki, rojniki, kostrzewy itp. Cena zielonego dachu uzależniona jest przede wszystkim od warunków budowy – wytrzymałości oraz spadku dachu, a także stopnia zaawansowania i funkcji tworzonej przez nas zielonej przestrzeni. Im więcej warstw, tym większy koszt. Czasem jednak konieczne są dodatkowe warstwy rozdzielające czy ochronne. Dlatego też najlepiej skonsultować się z wykonawcą w celu uzyskaniu dokładnej wyceny.

Podsumowanie

Zielone dachy stanowią innowacyjną technologię, w którą bez wątpienia warto inwestować. Jest to bowiem rozwiązanie ekologiczne, jak i ekonomiczne, gwarantujące oszczędność oraz trwałość konstrukcji na lata. Ponadto spełnia również funkcje rekreacyjne oraz estetyczne.