Zielony dachy - Czy warto inwestować

Zielone dachy – czy warto w nie inwestować?

Trwały, ekologiczny oraz ekonomiczny – zielony dach to nie tylko miejsce wypoczynku, ale również oszczędność oraz czyste powietrze. Czy warto inwestować w zielone dachy?

Cieszące się od wielu lat dużym uznaniem w Skandynawii, zielone dachy powoli wkraczają również do Polski. Najsłynniejszy przykład tego typu konstrukcji znajdziemy na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Ta liczącą 1ha powierzchni starannie zaprojektowana konstrukcja nie tylko zachwyca swoim pięknem, ale również pozwala mieszkańcom odetchnąć i cieszyć się zdrowszym, czystszym powietrzem. Jakie są inne zalety zielonych dachów? Czy warto w nie inwestować? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Oszczędność energii i wody

Zielone dachy stanowią dobrą alternatywą dla tych, którzy cenią sobie oszczędność oraz ekonomiczny styl życia. Budynki pokryte zieloną konstrukcją charakteryzują się mniejszymi kosztami związanymi z ogrzewaniem budynku. Dzięki sprawnej termoizolacji - zarówno zimą, jak i latem, rozwiązanie to redukuje koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Latem zielony dach powoduje naturalne obniżenie temperatury o 2-5oC. Zmniejsza się również ilość wody odprowadzanej do kanalizacji miejskiej. Zielony dach zatrzymuje bowiem ok. 50% wody z opadów atmosferycznych.

Zielone dachy – ile to kosztuje?

Atrakcyjne otoczenie

Niezależnie od tego czy pokrywa budynki w centrum miasta, czy urocze domki na wsi, zielony dach urozmaici każdy projekt architektoniczny, nadając mu niebanalny, innowacyjny charakter. Rozwiązanie to wpływa na podniesienie standardu życia i pracy. Stosowany w biurach, przełamuje szarą monotonię modernistycznych biurowców. Wykorzystywany w prywatnych domach, stwarza możliwość uzyskania dodatkowych terenów zielonych na działce, rekompensując np. powierzchnie utracone ze względu na obiekty budowlane. Patrząc z szerszej perspektywy, zielone dachy wpływają pozytywnie na krajobraz miasta, tworząc dodatkowe tereny rekreacyjne oraz pochłaniając zanieczyszczenia (np. smog). Dach o powierzchni do 15 m2 wyprodukuje w ciągu roku tlen dla 10 osób.

Łagodny, przyjazny mikroklimat

Dzięki odparowywaniu nagromadzonej wody oraz odbijaniu promieniowaniu słonecznego, zielone dachy wytwarzają coś na kształt „poduszki powietrznej”, która stanowi świetną alternatywę dla tworzących się w mieście „wysp ciepła” (wskutek akumulowania ciepła przez dachy i mury budynków). Najczęściej odnotowuje się wzrost temperatury o ok. 1-2oC. W skrajnych przypadkach mówi się nawet o 10o. Technologia zielonych dachów w naturalny sposób nawilża również powietrze, odparowując wodę opadową nagromadzoną w podłożu. W ten sposób tworzy się przyjazny dla ludzi mikroklimat.

Zielone dachy – technologia i konstrukcja

Izolacja akustyczna

Zielone dachy nie tylko oczyszczają i ochładzają powietrze, stanowią również świetny sposób na redukcję hałasu. Szacuje się, że odpowiednio gruba warstwa gruntu może skutecznie wyciszyć budynek (redukując dźwięki o 20-30dB), pochłaniając hałas uliczny.

Podsumowując

Zielony dach to ekologiczna i ekonomiczna odpowiedź na współczesny miejski krajobraz, pełen betonu, spalin czy smogu. Nie tylko zwiększają estetykę przestrzeni, tworząc dodatkowe tereny rekreacyjne, ale również zwiększają wilgotność i obniżają temperaturę, pochłaniają hałas czy wpływają na poprawę ognioodporności konstrukcji. Naszym zdaniem warto więc inwestować w zielone dachy, szczególnie mając na uwadze długoterminowe korzyści z ich posiadania.