Zielone dachy: konstrukcja i technologia

Codzienność w wielkich miastach kojarzy się z szarością i monotonią – bloki z wielkiej płyty, takie same elewacje budynków i wszechobecny brak zieleni przytłaczają. A przecież otaczanie się zielenią, piękną roślinnością doskonale wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na estetykę miejsca, w jakim żyjemy. Niestety w ograniczonej miejskiej przestrzeni trudno wygospodarować dodatkowy skrawek podłoża, gdzie będzie można zasadzić rośliny, czy chociażby przygotować niewielki trawnik.
Zielone dachy są odpowiedzią na te potrzeby współczesnych miast i ich mieszkańców.

Przekonaj się, dlaczego warto w nie zainwestować.

Czym są systemy zielonych dachów ?

Zielone moduły umożliwiają zagospodarowanie niedocenianej do tej pory przestrzeni znajdującej się na dachach budynków, których spadek wynosi maksymalnie od 2 do 30%. Dlatego zielone dachy najczęściej stosowane są na wieżowcach, domach wielorodzinnych oraz jako wykończenie niższych kondygnacji domów jednorodzinnych. Coraz częściej zielone dachy wykorzystywane są do wykańczania rozległych tarasów oraz balkonów.
W ten sposób zwykłe, szare budynki zamieniamy w przestrzeń przyjazną dla człowieka – sprzyjającą relaksacji i wyciszeniu się.

Zielone dachy - najważniejsze zalety

Zielone dachy odmieniają wizualnie miejską przestrzeń. Pomagają w kształtowaniu mikro i makroklimatu. Do ich największych zalet zaliczyć należy również czynniki wpływające korzystnie na samopoczucie.

Zielone dachy tworzą korzystny mikroklimat

Pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia tak zwanej „wyspy ciepła”, czyli miejscowego podwyższenia temperatury przy jednoczesnym obniżeniu wilgotności powietrza. Zjawisko to najczęściej spotyka się w centrach dużych aglomeracji miejskich i powoduje wzrost temperatury w mieście o 1-2 stopnie oraz spadek wilgotności w porównaniu do terenów otaczających miasto. Taka sytuacja niekorzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców miast.

System zielonych dachów poprawia jakość powietrza

Wilgotność powietrza zwiększa się dzięki odparowywaniu wody opadowej nagromadzonej w podłożu, a okolica dachu nagrzewa się do ok. 25 – 40 stopni (dla porównania dachy pokryte papą bitumiczną latem mogą nagrzać się nawet do 70 stopni).
Zielony dach o powierzchni do 15 m2 w ciągu roku będzie produkował ilość tlenu wystarczającą dla 10 osób. Oprócz tego oczyszcza powietrze z pyłów i gazów, co jest szczególnie istotne w miastach narażonych na występowanie smogu (rośliny mogą pochłonąć ok. 10-20% pyłów i zanieczyszczeń gazowych znajdujących się w powietrzu).

Zielone dachy izolują od hałasu

Zielone dachy to również propozycja dla osób, którym zależy na przyjemnej atmosferze wewnątrz domu – działają one jak izolacja termiczna i zabezpieczenie powierzchni dachu przed uszkodzeniami mogącymi wystąpić przy nagłych zmianach pogody. Odpowiednio gruba warstwa podłoża gruntowego może wyciszyć budynek – pochłonie hałas uliczny (zmniejsza go o ok. 20-30 dB).

Zielone dachy zwiększają estetykę Twojej okolicy

Zastosowanie zielonego dachu znacznie wpływa także na estetykę bryły budynku. Pod nawierzchnią można ukryć między innymi wszelkiego rodzaju urządzenia instalacyjne. Zielony dach może być zaprojektowany tak, aby wpisywał się w pozostałe zielone przestrzenie znajdujące się wokół budynku np. w ogrodzie czy na tarasie.

Systemy zielonych dachów - dlaczego my?

Przy tworzeniu zielonych dachów korzystamy z systemu renomowanej firmy Nature Impact - System Zielonych Dachów, którego produkcja posiada certyfikat Global G.A.P. (związany z ekologiczną uprawą roślin). W systemie tym wszystkie elementy zielonego dachu stanowią jeden moduł, co znacznie ułatwia montaż i przyspiesza wykonanie usługi.
Rozchodniki Nature Impact są przygotowywane z roślin wysokiej jakości, które dobrze znoszą umiarkowany klimat. Dzięki czemu możesz cieszyć się pięknym, zielonym dachem przez długie lata, praktycznie o każdej porze roku.
W Gast-Eko doradzamy, jaka forma tego niezwykłego wykończenia będzie najlepsza dla Twoich potrzeb. Na nasze usługi dajemy aż 5 lat gwarancji.
Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z tematyką zielonych dachów i ich montażem.

Jak powstają zielone dachy?

Poniższy film przedstawia proces tworzenia modułów, z jakich tworzone są przez nas zielone dachy. Zobaczysz również, jak dzięki takiemu zabiegowi zmienia się przestrzeń miejska.

 

Co to jest i ile kosztuje? Technologia i konstrukcja Czy warto inwestować ?